Plan za zagrijavanje ovog vikenda glasi – idemo u brda! Umjesto ljenčarenja pred TV-om, hladan jesenski dan idealan je za navući gojzerice i slojevitu odjeću i otići na izlet ne neko od bajkovitih gorja i istražite neke od brojnih planinarskih staza. Možda se zbog prohladnog i promjenjivog vremena malo teže nagovoriti, ako u tome uspijete, vaše tijelo i vaša psiha bit će vam zahvalni na tome. Kretanje na svježem zraku uvijek je dobra ideja, a jesen je stvorena za uživanje u prirodi prije nego što stisne prava zima.
No upravo zbog nižih temperatura i vjetra, prilikom osvajanja planinskih vrhova, osim kvalitetne obuće i odjeće koje će vaš štititi od vlage i hladnoće, treba misliti i na svoju kožu.
U hladnijim mjesecima koža je osjetljivija na vanjske utjecaje i sklonija je isušivanju. Kako biste to spriječili, odaberite hranjivije kreme s obaveznim zaštitnim faktorom. Sunce možda nije jako kao u ljetnim mjesecima, ali ono je svejedno tu pa kožu treba čuvati od štetnih UVA i UVB zraka.
Čuvajte usne
Na udaru se neće naći samo koža lica. Usne su nježne i osjetljive, pa ih hladan vjetar može u kratkom vremenu isušiti i ostaviti ih ispucalima.
Zato pri ruci uvijek imajte kvalitetan balzam za usne koji će ih hidratizirati i zaštititi od pucanja. Osim od vjetra i hladnoće, usne trebaju zaštitu od razornog utjecaja sunčevih zraka, pa odaberite balzam sa zaštitnim faktorom.
Brinimo o stopalima
Prije avanture, ne zaboravite na debele čarape, rezervne čarape i svakako nabavite dobra krema za stopala. To što je prošla sezona otvorenih sandala ne znači da ih možemo i smijemo zanemariti. Baš obrnuto, u dijelu godine kada su stopala zatočena u debelim čarapama i čvrstim zatvorenim cipelama, čizmama ili gojzericama, stopala i nokte trebaju našu pažnju.
Uz malo truda i adekvatnu kozmetiku, naša stopala će biti mekana, bez raspucalih peta. Bonus, održavana i njegovana koža stopala lakše će se oduprijeti gljivičnim i bakterijskim infekcijama. Stručnjaci dermatolozi preporučuju kreme na bazi uree i glicerola, te preparate koji sadrže ulje jojobe i karite maslaca. Zlu ne trebalo, ne zaboravite ponijeti flaster kao prvu pomoć u slučaju pojave žuljeva.
Zaboravite na vrući tuš
Nakon cjelodnevnog uživanja u prirodi, vratit ćete se kući umorni i zadovoljni. I svima je tada prva pomisao skinuti sve sa sebe i uskočiti pod dugi vrući tuš. No, tu treba biti oprezan. Iako topla voda opušta napete i bolne mišiće, predugo izlaganje kože vrućoj vodi dodatno će isušiti vašu kožu. Dermatolozi savjetuju tuširanje u toploj vodi ne duže od desetak minuta i zatim obavezno nanošenje hranjivog mlijeka ili maslaca za tijelo.